Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

NORWEGIA / BERGEN

BERGEN  piękne miasto portowe założone w XI w.  Tuż obok portu drewniane stare miasto z drewnianymi chodnikami. Wąskie uliczki biegnące do portu niewiele zmieniły się w okresie wielu wieków.  Piękny  zespół drewnianej zabudowy Bryggen z  domami o wąskich fasadach zwrócone ku wodzie. Tuż przy porcie  Targ Rybny pod gołym niebem (Fisketorget), gdzie można kupić świeże ryby z okolicznych połowów, zjeść rybne przetwory i kanapki z krewetkami czy też łososiem. 


POLSKA / Szpiglasowy Wierch

Doroczna wędrówka przez polskie Tarty. Październik 2012, tego roku w górach już trochę śniegu i niewielkie oblodzenie.  Pogoda dopisała. Trasa  wiodła  ze  schroniska Roztoka,  Morskie Oko, przełęcz i szczyt Szpiglasowy, Dolina Pięciu Stawów, Kozia Przełęcz do Murowańca. Przepiękne, tatrzańskie widoki i niezapomniane wrażenia.


NORWEGIA / STAVANGER

STAVANGER  miasto portowe założone w początkach XII w. Starówka  (Gamle Stavanger) leży tuż przy porcie gdzie  dziś akurat widzimy zlot żaglowców. W starej części miasta wiele drewnianych, zabytkowych domów z uliczkami o drewnianych chodnikach  Centrum miasta  niewielkie i kameralne, z wąskimi uliczkami i otwartymi przestrzeniami wolnymi od ruchu samochodowego. Przy porcie  targ z warzywami jest jednym z niewielu takich w Norwegii, gdzie sprzedawane są produkty bezpośrednio od miejscowych rolników w każdy dzień roboczy w ciągu roku.


NORWEGIA / LYSEFJORD 2011

Jeden z piękniejszych, norweskich  fjordów. Nie jest najdłuższy ale jego strome i wysokie brzegi przesądzają o uroku i atrakcyjności. Niewątpliwą atrakcja jest Prelkestolen - wysoka skała przypominająca ambonę zawieszoną wysoko nad przepastnym fjordem. Druga atrakcja to Kjerag - ogromny głaz wbity pomiędzy skalne góry, tam niestety nie dotarłem z powodu silnej mgły ale nic straconego. Z pewnością dotrę tam następnym razem.


NORWEGIA / GEIRANGER

Geiranger Fjord  jeden z najpiękniejszych fjordów Norwegii, wpisany na listę UNESCO.  Niewątpliwie należy do najbardziej zielonych i chętnie odwiedzanych. Na końcu fjordu miasto o tej samej nazwie - Geiranger. W okolicy wielki wodospad "Siedem Sióstr"  oraz  wyniosły szczyt  Dalnisbba  skąd  wspaniałe  widoki  na rozległą okolicę.  


zbigniew 2017-04-24 Płynąc promem w drodze powrotnej na Floro kapitan oznajmił, że muszą zmienić kurs i popłynąć po jeden samochód. Wydłuży To rejs do Floro o jakieś dwadzieścia minut. U nas to byłoby niemożliwe.

KRAJE:

WIDEO