Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

ARGENTYNA / FIN DEL MUNDO

TIERRA del FUEGO. Argentyński, najdalej wysunięty na południe park narodowy. Nieopodal Ushuaia w kilkugodzinnej przerwie powrotu z Antarktydy udało sie zobaczyć fragment jednego z piękniejszych miejsc dalekiego południa Patagonii.


ANTARKTYDA / FALKLANDY POŁUDNIOWE

Zdjęcia wykonane na Deception Island w Antarktycznym rejonie Falklandów Południowych  oraz sąsiedniej niewielkiej wysepce z liczną kolonia pingwinów białobrewych.
W początkach XX w. na Deception Island Norwegowie założyli bazę połowów wielorybów. Szczątki jej widzimy na zdjęciach, z poławianych wielorybów i fok w widocznych na zdjęciach kadziach wytapiano tłuszcz służący do lamp oliwnych (nie kopcił) Dzisiaj na tej wulkanicznej wyspie, w Zatoce Wielorybników królują foki bezpiecznie "opalając" się na dowolnie wybranym boku.


zbigniew 2017-04-24 Taki bogaty kraj jak Norwegia żeby nie posprzątał po wielorybnikach to wstyd.

ARGENTYNA / USHUAIA

Stąd wypływa większość wypraw na Antarktydę. Ushuaia, niewielkie miasteczko w argentyńskiej Patagonii nazywane jest końcem świata, tutaj kończy się najdłuższa autostarada świata biegnąca z Alaski. Mimo schyłku lata klimat tu surowy, temperatura około 8 stopni, w ciągu zaledwie kilku godzin świeciło słońce, padał deszcz później śnieg. Silny wiatr potęguje wrażenie zimna. Prawdziwy przedsmak Antarktydy. Początekwyprawy, Późnym popołudniem statkiem Ocean Endeavour ruszamy kanałem Beagle'a w kierunku Cieśniny Drace'a, jeszcze nie wiemy, że tam czeka nas niemały sztorm...


ANTARKTYDA

Po dwudniowych przejściach sztormowych w cieśninie Drake'a o poranku siódmy kontynent przywitał nas spokojnym morzem z pięknym błękitem lodu i nieba.Mijamy majestatycznie płynące góry lodowe o bajecznie fantastycznych kształtach.  Jest lato i temperatura około zera stopni ale to zero jakieś zimne...
Jest pięknie, mimo chłodu trudno oczy oderwać od płynnie zmieniających się widoków. Zdjęcia przedstawiają kanały pomiędzy wyspami i kontynentem Antarktyki, zejścia na lądolód oraz miejscową faunę morska, innej tu niestety nie ma.  


ARGENTYNA / BUENOS AIRES

Stolica Argentyny założona w XV w. przez hiszpańskich poszukiwaczy złota dzisiaj  zaliczana jest do największych aglomeracji świata. Warta odwiedzenia stara, portowa dzielnica La Boca z kolorowymi domkami i wszechobecnym tangiem.

Piękne są również nabrzeża dawnego portu przeobrażone dziś w bulwar spacerowy z licznymi kawiarniami. 


KRAJE:

WIDEO