Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

MEKSYK / EK BALAM

Jukatan luty 2019 ciąg dalszy wyprawy
EK BALAM Miasto powstało około VIII wieku, było w tym czasie siedziba królestwa Majów. Położone nieopodal miasta Valladolid jest dobrze zachowanym zabytkiem. Ze szczytu głównej, schodkowej budowli widok na rozległą okolicę.


MEKSYK / CENOTE SAMULA

Jukatan luty 2019 jeszcze raz cenoty ale tym razem troszkę inne. Są to jeziorka zamknięte w jaskiniach. Ze stropów zwisają pokaźnie stalaktyty pod którymi pływają ryby i ludzie.


MEKSYK / CHICHEN ITZA

Jukatan luty 2019, ciąg dalszy wyprawy.
CHICHEN ITZA, kolejne miasto Majów, Wspaniałe i wielkie jednak dość skutecznie opanowane przez turystów i lokalny handel. Byłem rano, tuż po otwarciu o godz. ósmej, wycieczki przyjeżdżają o 10 więc tłumy jeszcze nie takie wielkie. Budowle jak widać imponujące, jednak wiele miejsc zagrodzonych – brak możliwości wejścia. Wcale się nie dziwię przy tej ilości zwiedzających.
Na zdjęciu gdzie widać znaczy plac i na ścianie kamienne koło jest boisko do gry w pelotę.
Gra trochę przypomina siatkówkę, trochę koszykówkę, nie była wcale łatwa. Kamienna obręcz na wysokości kilku metrów w którą trzeba było trafić kauczukową piłką ważącą 2 – 4 kg bez użycia rąk. Czasem zamiast piłki używano czaszek zabitych wrogów. Czasami też gdy gdy padła bramka decydująca o zwycięstwie jednej z drużyn, kapitan drużyny przegranych obcinał głowę kapitanowi drużyny wygranych, to było zaszczytem zamiast pucharu… Nie było też mowy o brutalności gry. Czasami mecz peloty decydował o rozwiązaniu sporów między miastami-państwami, to zamiast bitwy i było wiążącym rozwiązaniem dla obu stron.


MEKSYK / IL KIL

Jukatan luty 2019, ciąg dalszy wyprawy.
CENOTA IL KIL - naturalna studnia zagłębiona w skale wapiennej połączona z podziemnymi zasobami wód gruntowych. Fitrowana w wapiennych skałach woda jest niezwykle czysta. Cenoty dla Majów były cennym źródłem wody, pełniły też rolę rytualną związaną z bogiem deszczu Chaaka. Majowie uważali też, że głębia tych wód prowadzi w zaświaty. Na zdjęciach najpiękniejsza z tych które zdążyłem zwiedzić, cenota Il Kil położona jest nieopodal miasta Majów Chichen Itza.


MEKSYK / UXMAL

Jukatan. luty 2019,  UXMAL, według mojej opinii najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Majów. Położone nieco na uboczu. Wprawdzie byłem rano więc nie doświadczyłem niezliczonych tłumów turystów. Wiele miejsc dostępnych, można wejść wysoko schodkami by podziwiać panoramę całej okolicy. na terenie miasta całkowity brak komercji. Można tu się skupić i zagłębić w w istocie czasów tych, którym niedawno skończył się kalendarz.


KRAJE:

WIDEO