Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

ESTONIA / TALLIN

Środek lata, piękna pogoda i bardzo długi weekend, zatem krótki wypad do Estonii. Tallin stolica tego kraju, początki miasta sięgają X wieku,  zainteresowanych bogata historią odsyłam do stosownych źródeł a jest ich wiele. Stolica tego niewielkiego kraju wyróżnia się szczególnym pięknem, klimatyczne uliczki, liczne zabytkowe budowle i wiele wspaniałych knajpek. Polecam na kilkudniowy wypad.


DANIA / KOPENHAGA

Będąc w drodze powrotnej z Norwegii i nocując w Malmo szkoda byłoby pominąć bliskiej Kopenhagi. Krótka przeprawa mostem Oresund i już jestem w tym pięknym mieście.  Kopenhaga zalicza się do najstarszych miast Europy a pewnie i świata. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają daty 10 tys. lat p. n. erą, więc trochę dawno. Miasto jednak powstało podobnie jak Malmo w XII wieku. Dziś to nie tak wielka ale jednak metropolia zajmuje znaczny obszar wyspy Zelandia.


SZWECJA / MALMO

Powrót z Norwegii, po drodze nocleg przypadł w szwedzkim  Malmo, Początki miasta to XII wiek,  gród do XVII wieku należał do Danii. Dziś to piękne miasto,  skąd  można  mostem  Oresund  przejechać do Kopenhagi i dalej przez Niemcy do Polski.


NORWEGIA / TAJFJORD

Jeden z wielu fjordów, ten charakteryzuje się dużą ilością elektrowni wodnych, których jednak nie widać. Wszystkie urządzenia ukryte są w specjalnie wydrążonych jaskiniach skalnych, gdzie woda do poruszania turbin dociera poprzez system rur ukrytych w skale.  Woda doprowadzana jest z dna jezior położonych na szczytach gór.  W  efekcie  widać  tylko linie energetyczne wychodzące ze skał i cichy pomruk ukrytych w górze generatorów.  Na  zdjęciach  widzimy  piękny Tajfjord  i  zabytkową  elektrownię muzeum.


NORWEGIA / VALLDAL

Norwegia,  piękna  miejscowość  w  ujściu rzeki Valldola do Taifjordu. Baza wypadowa w wynajętej na dwa tygodnie hycie,  skąd  obraz  każdego dnia nieco inny jak zmieniająca się fototapeta.  Wielka  cisza i całkowity spokój a za towarzysza zaprzyjaźniony ptaszek, którego chętnie dokarmiałem. W dalszych relacjach  bliąsza i dalsza okolica tego pięknego miejsca.


KRAJE:

WIDEO