Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

MEKSYK / OBJAZD PÓŁWYSPU

Jukatan luty 2019  objazd  półwyspu,  różne  miejsca,  miasteczka i  wioski, hacjendy i ciekawe  zabytki. Uliczne  popisy  potomków  Majów czy  ówcześni   tak wyglądali i tak grali tego na pewno nie wie nikt. Stroje i muzyka jednak skłania do datków:) chłopaki się postarali.


FILIPINY / Puerto Sabang

Wyspa Palawan, Puerto Sabang.
Wybrzeże oceanu. W Sabang szerokie, piaszczyste plaże, nieco typowych filipińskich łodzi "zaparkowanych" nieopodal brzegu. Długie fale omywają plaże z szumem a czasem groźnym pomrukiem. By pójść wybrzeżem dalej od osady trzeba pokonać bambusową tratwą ujście rzeki, zaczynają się piękne dzikie plaże, gdzie lasy mangrowe walczą z oceanem o każdy skrawek wybrzeża. Potężne drzewa spętane grubymi lianami wchodzą w plaże do granicy długich jęzorów fal przypływu oceanu.
Zmierz zapada tu wcześnie, zawsze około godziny 18. Spolaryzowane światło z obłokami, szum fal i odgłosy fauny gęstwiny leśnej sprawiają wrażenie, że jesteśmy w miejscu gdzie cywilizacje nie zdążyła jeszcze niczego zepsuć.


POLSKA / SZPIGLASOWA PRZEŁĘCZ

5 października 2018, piękna jesienna pogoda zachęciła do krótkiego wypadu w Tatry. Tym razem kolejne zdobycie Przełęczy Szpiglasowej od strony Morskiego Oka. Droga mimo śniegu nie należała do trudnych jednak wyruszyłem trochę zbyt późno. Do przełęczy dotarłem znacznie po 17. Powrót okazał się dość dramatyczny, z powodu zapadającego zmroku przyśpieszałem tempo. Kamienie uprzednio mokre teraz pokryły się cienką warstwą lodu, po kilku fikołkach nabrałem respektu i zwolniłem tempo, zostałem więc na szlaku w ciemnościach i niestety bez latarki. Dalsze zejście zapewniam nie było łatwe na szczęście nie skończyło się źle. Przestrzegam jednak wszystkich, że w październiku przy oblodzonym szlaku są małe szanse na zejście przed nocą do schroniska Morskie Oko. Na koniec koloryty Bukowiny Tatrzańskiej.


GRECJA / WYSPA KARPATHOS

Piękna, grecka wyspa, inna niż pozostałe, nie poddała się jeszcze komercji i tłumom turystów. Karpatos w znacznej mierze zachowała swoja tożsamość. Nie znajdziemy tutaj setek sklepików z tandetnymi pamiątkami za to nie brak wspaniałych krajobrazów. Strome góry z wierzchołkami sięgającymi chmur opadają klifami do błękitnych plaż pokrytych białymi kamykami lub pisakiem. Nie brakuje tu tawern z regionalnymi potrawami, których próżno szukać na innych wyspach. Nawet sztandarowa grecka sałatka serwowana jest tu według szkoły karpatoskiej. Wynajętym autkiem w 2 tygodnie zwiedziłem całą wyspę. Podziwiałem górskie wioski, pokonywałem kręte kamieniste bezdroża, zaglądałem w podwórka, do monastyrów, pokonywałem górskie szlaki wędrowne no i oczywiście kilka chwil pozostało na plaże u podnóża wysokich klifów.


Gabriela 2020-06-14 Śliczna wyspa, a jeżeli jeszcze pozbawiona komercji, to już w ogóle musi być wspaniale. Może kiedyś i ja tam dotrę, pozdrawiam

POLSKA / GDAŃS - SOPOT

Piękny, stary Gdańsk. Odwiedzam to miasto każdego roku i zawsze  odkrywam w nim coś nowego. Pewnie jest to jedno z najbardziej obfotografowanych miejsc w Polsce ale mimo takiej wiedzy nie mogłem się oprzeć...


KRAJE:

WIDEO