Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

KOLUMBIA / CARTAGENA

Kolumbia luty 2020 r. Kartagena de Indias to pełna nazwa moim zdaniem najpiękniejszego miasta Kolumbii. Powstało w początkach XVI wieku u wybrzeża Morza Karaibskiego. Miasto było wielokrotnie najeżdżane i oblężane, dlatego w XVII w. postanowiono gród ufortyfikować otaczając grubym, do dziś istniejącym murem. Tuż za murami zbudowano największą w Kolumbii twierdzę San Felipe de Barajas. Dzięki tym fortyfikacjom Cartagena oparła się najazdowi floty angielskiej liczącej ponad 180 okrętów. Dziś stare miasto jest uroczym miejscem gdzie spacerując zabytkowymi uliczkami przyjemnie jest się zagubić.


KOLUMBIA / Los Naranjos

Kolumbia luty 2020 r. Północny skraj kraju u wybrzeży morza Karaibskiego, Los Naranjos. Rejon Parku narodowego Sierra Nevada de Santa Marta w tym tuż u wybrzeża Paku Tayrona. Miejsce to można nazwać małym rajem na ziemi. Kilka niewielkich hotelików przyległych do plaży, czysta woda i plaże, minimalna ilość turystów. Za plecami masyw górski parku Santa Marta z pokrytym wiecznym śniegiem szczytem Cristobal Colon sięgającym 5.775 m.n.p.m. Rozległa selva z bogatą lorą i fauna. Niestety nie miałem szczęścia, w lutym Park Tayrona był zamknięty, mieszkałem jednak na jego skraju więc nabrzeżna selva i plaże niewiele różniły się od tych w jego głębi.


INDIE / DELHI - AURANGABAD

Listopad 2019.  Krótka, tygodniowa wyprawa do Indii.
Na  początek dzień tuk-tukiem przez Delhi  ze  zwidzenie najciekawszych miejsc. Oczywiście Brama Indii,  Wielki Meczet i kilka innych zabytków.  Następnie  osławiony Tadż Mahal w Agrze,  wspaniałe  mauzoleum  wzniesione Szahdżahana  po stracie ukochanej żony. Imponująca budowla w całości wykonana z białego marmuru.  W  Aurangabad  odległym o kilkaset kilometrów podobna budowla  Bibi ka Magbara  również  wzniesiona  ku  pamięci  żony,  jednak budowla  dużo  mniejsza  i  skromniejsza  od  tej  w  Agrze.
Następne  dni  to  Ellora  i  Ajanta  - miejsca  świątyń  wykutych  w  litej  skale.  Ich  wielkość i  kunszt  wykonania  każą  zastanowić  się  nad  tym  jak  na  przełomie  wieków  naszej  ery,  z pomocą  prymitywnych narzędzi oddało się wykuć taki wspaniałe  dzieła.


WŁOCHY / ITALIA

Październik 2019 roku, jesienna wyprawa do Włoszech, tym razem jedna z najpiękniejszych dróg w Europie "AMALFITANA"  droga  biegnąca  po  stromym  zboczu  klifu od  Sorrento  do  Amalfi.  Wyprawa  zaczęła  się  od  Wezuwiusza, groźny, uśpiony  wulkan będący  postrachem  Neapolu i nie tylko. Następnie Pompeje, które przed  wiekami  uległy temu wulkanowi. Przepiękne  Sorrento,  następnie położone  amfiteatralnie na klifie Positano,  wiele  innych  mniejszych  miasteczek,  Ravello  miejsce zaiste  pocztówkowe z bajecznymi  kolorami  nieba i morza. Na koniec Amalfi  z  pięknymi, wąskimi uliczkami.


/ LANKANFINOLHU

Lankanfinolhu jest jednym z atoli Malediw, kraju położonego na  tysiącach wysp i wysepek gdzie najwyższa  góra nie przekracza dwóch metrów. Miejsce wspaniałego, leniwego wypoczynku, ciepło w wodzie i na plaży. Pogoda dopisuje nawet w porze monsunu.

Świetne miejsce na  kilka dni relaksu po dłuższej wyprawie np. po nieodległych Indiach.


KRAJE:

WIDEO