Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

MEKSYK

MEKSYK / OBJAZD PÓŁWYSPU

Jukatan luty 2019  objazd  półwyspu,  różne  miejsca,  miasteczka i  wioski, hacjendy i ciekawe  zabytki. Uliczne  popisy  potomków  Majów czy  ówcześni   tak wyglądali i tak grali tego na pewno nie wie nikt. Stroje i muzyka jednak skłania do datków:) chłopaki się postarali.


MEKSYK / EK BALAM

Jukatan luty 2019 ciąg dalszy wyprawy
EK BALAM Miasto powstało około VIII wieku, było w tym czasie siedziba królestwa Majów. Położone nieopodal miasta Valladolid jest dobrze zachowanym zabytkiem. Ze szczytu głównej, schodkowej budowli widok na rozległą okolicę.


MEKSYK / CENOTE SAMULA

Jukatan luty 2019 jeszcze raz cenoty ale tym razem troszkę inne. Są to jeziorka zamknięte w jaskiniach. Ze stropów zwisają pokaźnie stalaktyty pod którymi pływają ryby i ludzie.


MEKSYK / CHICHEN ITZA

Jukatan luty 2019, ciąg dalszy wyprawy.
CHICHEN ITZA, kolejne miasto Majów, Wspaniałe i wielkie jednak dość skutecznie opanowane przez turystów i lokalny handel. Byłem rano, tuż po otwarciu o godz. ósmej, wycieczki przyjeżdżają o 10 więc tłumy jeszcze nie takie wielkie. Budowle jak widać imponujące, jednak wiele miejsc zagrodzonych – brak możliwości wejścia. Wcale się nie dziwię przy tej ilości zwiedzających.
Na zdjęciu gdzie widać znaczy plac i na ścianie kamienne koło jest boisko do gry w pelotę.
Gra trochę przypomina siatkówkę, trochę koszykówkę, nie była wcale łatwa. Kamienna obręcz na wysokości kilku metrów w którą trzeba było trafić kauczukową piłką ważącą 2 – 4 kg bez użycia rąk. Czasem zamiast piłki używano czaszek zabitych wrogów. Czasami też gdy gdy padła bramka decydująca o zwycięstwie jednej z drużyn, kapitan drużyny przegranych obcinał głowę kapitanowi drużyny wygranych, to było zaszczytem zamiast pucharu… Nie było też mowy o brutalności gry. Czasami mecz peloty decydował o rozwiązaniu sporów między miastami-państwami, to zamiast bitwy i było wiążącym rozwiązaniem dla obu stron.


MEKSYK / IL KIL

Jukatan luty 2019, ciąg dalszy wyprawy.
CENOTA IL KIL - naturalna studnia zagłębiona w skale wapiennej połączona z podziemnymi zasobami wód gruntowych. Fitrowana w wapiennych skałach woda jest niezwykle czysta. Cenoty dla Majów były cennym źródłem wody, pełniły też rolę rytualną związaną z bogiem deszczu Chaaka. Majowie uważali też, że głębia tych wód prowadzi w zaświaty. Na zdjęciach najpiękniejsza z tych które zdążyłem zwiedzić, cenota Il Kil położona jest nieopodal miasta Majów Chichen Itza.


KRAJE:

WIDEO