Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

CHILE

CHILE / EL CALAFATE

Wyprawa na koniec świata. El Calafate, małe miasteczko na Ziemi Ognistej, baza wypadowa w Andy Patagońskie. Krajobraz wysmagany wichrami, niemal księżycowy ale piękny.


CHILE / ATACAMA

SAN PEDRO DE ATACAMA położone na skraju pustyni Atacama niewielkie miasteczko z kameralna, niską zabudową jest bazą wypadową na pustynię. Miasto położone na wysokości 2400 m. Łagodny, suchy klimat. Temperatury w ciągi dnia do 30 stopni jednak nocą zdarzają się nawet 10 stopniowe mrozy. 


CHILE / PATAGONIA

TORRES DEL PAINE, ósmy cud świata. Wspaniały masyw górski z główną dominatą trzech wież skalnych. Południowa 2500 m. środkowa 2460 m i północna 2260 m. Park wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Liczne jeziora, lodowce, bogata fauna i flora, urocze widoki sprawiają, że jest to jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. 


CHILE / GEJZERY ATACAMY

Trzeba się tam znaleźć przed wschodem słońca. Jest wówczas bardzo zimno, ziemię pokrywa warstewka lodu z opadającej mgły. O wschodzie słońca rozpoczyna się spektakl, dziesiątki gejzerów wystrzela piuropuszami gorącej wody i pary. w zagłębieniach woda wrze, można gotować jajka na twardo i tak też zrobiliśmy przegotowując śniadanie.


CHILE / PUSTYNIA ATACAMA

Jedna z większych pustyń na ziemi (100 x 400 km) jest najsuchszym miejscem na naszym globie. Jednocześnie jest to miejsce niezwykle ciekawe, piękne kolorowe wydmy, barwne wulkany, słone jeziorka i gejzery. Pustynia położone w Chile i częściowo Boliwii na wysokości  500-2000 m.n.p.m. klimat surowy nocą spadki temperatur do około zera stopni w ciągu dnia do plus 30.
Niezwykłą ciekawostką jest, iż w okresie  od września do grudnia skutkiem prądów powietrza z nad oceanu pustynie zasnuwają mgły,. Ta niewielka ilość wilgoci wystarcza dla rozkwitu uśpionej roślinności. Zdarza się, że doliny pustynne w tym okresie są pokryte kobiercami kwiatów. Niestety, byłem tam w marcu w czasie okrutnej suszy.


KRAJE:

WIDEO