Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

BOLIWIA

BOLIWIA / BOLIWIA'2014

Z cyklu wyprawa na koniec świata.  - Boliwijska część Pustynia Atacama Jeden z najwyższych wulkanów świata - Licancabur ponad 6.000 m n.p.m. Wicunie, płochliwe zwięrzęta których, w przeciwieństwie do lam nigdy nie udało się udomowić.


BOLIWIA / UYUNI

">Rozległy boliwijski płaskowyż obejmuje znaczą część kraju. Prawie cały ten obszar położony jest na wysokości około 4.000 m. Powietrze tu rozrzedzone, trudno oddychać, samochód tez dostaje zadyszki. Uyuni niewielkie miasteczko na wschodnim skraju salaru jest bazą wypadową i ostatnim miejscem zaopatrzenia w paliwo i wszelkie produkty niezbędne przy penetracji solnej pustyni. Z powodu awarii auta zmuszeni byliśmy pozostać tu cały dzień. Na zachodnim skraju miasta ulokowano cmentarzysko parowozów. Relikt nie tak odległej przeszłości gdy służyły one do wywozu wydobywanych tu minerałów i rudy srebra. Tym wielkim maszynom wyrwano serca i dusze, stoją porzucone na smutnej pustyni.


BOLIWIA / COLONIA del SACRAMENTO

Colonia del Sacramento Piękne, boliwijskie miasteczko. Założone w 1680 r przez Portugalczyków. Od argentyńskiego Buenos Aires dzieli go potężna rzeka La Plata. Wydawać by mogło się, że miasta dzieli nie rzeka lecz morze gdyż przy tej szerokości drugi brzeg jest nie widoczny. Miasto zachowało swe historyczne centrum z układem ulic dostosowanym do terenu. W starych brukowanych uliczkach stoją równie stare, zabytkowe samochody stanowiące pamiątkę świetności tego miejsca. Colonia del Sacramento jako jedyny obiekt Urugwaju została w roku 1995 wpisana na listę UNESCO.


Zbigniew 2020-02-22 To miasteczko to urugwajskie raczej nie boliwijskie

BOLIWIA / SALARY

 
Listopad 2015 r. z trójką przyjaciół przedsięwzięliśmy wyprawę boliwijską. Głównym i pierwszym celem były salary. Dno wyschniętego jeziora na wysokości 3.650 m.n.p.m.  obszar około 10,5 tys. km.2 Salar stanowi największą solniczkę świata – około 60% zasobów soli na świecie. Początek wyprawy lądowanie w La Paz, krótka aklimatyzacja, wynajem auta i w drogę. Salar de Uyuni ogromna równina pokryta gruba skorupą soli. Na środku dwie wyspy skalne zagospodarowana Incahuasi z małą restauracją, sklepikiem z pamiątkami i rezerwatem kaktusów oraz dzika  Pescado  również  porośnięta kaktusami.  Salar otaczają  wyższe i niższe góry, czasem ich widok  sprawia wrażenie bliskości lecz to tylko złudzenie odległości wynoszą  50 – 80 km. W zależności od miejsca, pory dnia i pogody powierzchnia salaru miała kolor biały, szary, czasem lekko różowy.  Struktura  zupełnie  gładka  lub pokryta sześciokątnymi „plastrami” solnymi. Jazda  autem jak po asfalcie w zupełnie dowolnym kierunku. Są wprawdzie wyjeżdżone szlaki lecz nie ma obowiązku jeżdżenia po nich. Brak jakiegokolwiek oznakowania.  Najbardziej niezawodna metodą nawigacji okazała się papierowa mapa i kompas.


KRAJE:

WIDEO