Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

POLSKA

POLSKA / SZPIGLASOWA PRZEŁĘCZ

5 października 2018, piękna jesienna pogoda zachęciła do krótkiego wypadu w Tatry. Tym razem kolejne zdobycie Przełęczy Szpiglasowej od strony Morskiego Oka. Droga mimo śniegu nie należała do trudnych jednak wyruszyłem trochę zbyt późno. Do przełęczy dotarłem znacznie po 17. Powrót okazał się dość dramatyczny, z powodu zapadającego zmroku przyśpieszałem tempo. Kamienie uprzednio mokre teraz pokryły się cienką warstwą lodu, po kilku fikołkach nabrałem respektu i zwolniłem tempo, zostałem więc na szlaku w ciemnościach i niestety bez latarki. Dalsze zejście zapewniam nie było łatwe na szczęście nie skończyło się źle. Przestrzegam jednak wszystkich, że w październiku przy oblodzonym szlaku są małe szanse na zejście przed nocą do schroniska Morskie Oko. Na koniec koloryty Bukowiny Tatrzańskiej.


POLSKA / GDAŃS - SOPOT

Piękny, stary Gdańsk. Odwiedzam to miasto każdego roku i zawsze  odkrywam w nim coś nowego. Pewnie jest to jedno z najbardziej obfotografowanych miejsc w Polsce ale mimo takiej wiedzy nie mogłem się oprzeć...


POLSKA / TATRY

Jesienna wyprawa w Tatry.  Prognozy wróżą zachmurzenie pełne i deszcze ze śniegiem. Jeszcze raz się okazało, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna co widać na zdjęciach. Wspaniała aura zachęcała do przejścia szlakiem żółtym  z Morskiego Oka przez Przełęcz Szpiglasową do Doliny Pięciu Stawów i powrót Doliną  Roztoki. Niestety,  nieopodal znaku na Wrota Chałubińskiego szlak stał się zbyt trudny i trzeba było wrócić.  Głęboki śnieg i nieprzetarty szlak  znacznie utrudniały wędrówkę. W tych warunkach trudno sobie wyobrazić zejście z Przełęczy Szpiglasowej do Doliny Pięciu Stawów. Jednak widoki z krótkiego odcinka jaki udało się pokonać pozostaną niezapomniane. 


POLSKA / BIAŁOWIEŻA TOWAROWA

Tak naprawdę Białowieża zawdzięczała kolej Carowi Mikołajowi II który szczególnie upodobał sobie tutejszą puszczę. Kilka lat wcześniej w Białowieży zbudowano wspaniały pałac ze 120 pokojami. Linia kolejowa powstała w roku 1897 i prowadziła pod samą carską rezydencję. Niewiele niestety z tego pozostało. Pałac spłonął w ostatnich dniach II wojny światowej. Kolej funkcjonowała jeszcze do roku 1994, zlikwidowano ją z powodu nieopłacalności. Dziś jako relikt przeszłości pozostała stacja Białowieża Towarowa gdzie zachowały się stare parowozy, carskie salonki i wyposażenie stacji wraz z peronami. W poczekalni dworcowej działa restauracja Carska z potrawami przypominającymi tamte czasy. Odjechać stąd można tylko drezyną napędzana siłą własnych rąk. Przed rokiem reaktywowano miejsce starego dworca Białowieża Pałac, niestety nie pozostało tam nic co przypomina dawne dzieje tutejszej kolei. Jedynie ładna zabudowa peronu sugeruje, że kiedyś przyjeżdżał tu pociąg. Na dawnej stacji dziś można zjeść dobre ciasta domowej produkcji i wypić herbatę.


POLSKA / Szpiglasowy Wierch

Doroczna wędrówka przez polskie Tarty. Październik 2012, tego roku w górach już trochę śniegu i niewielkie oblodzenie.  Pogoda dopisała. Trasa  wiodła  ze  schroniska Roztoka,  Morskie Oko, przełęcz i szczyt Szpiglasowy, Dolina Pięciu Stawów, Kozia Przełęcz do Murowańca. Przepiękne, tatrzańskie widoki i niezapomniane wrażenia.


KRAJE:

WIDEO