Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

NORWEGIA

NORWEGIA / TRONDHEIM

Trondheim dawniej Nidaros, miasto powstało w X wieku jako stolica Wikingów. Lokalizacja u ujścia rzeki Nidelvy nad Trondheimfjordem umożliwiała dokonywanie dalekomorskich wypraw. Do dziś w mieście przeważa stara zabudowa drewniana. W okresie letniego przesilenia noc a właściwie zmierzch trwa tu tylko 3 godziny, zaś zimą ciemności trwają blisko 20 godzin.


NORWEGIA / KRISTIANSUND

Kristiansund, miasto położone na kilku wyspach u wybrzeży Atlantyku. Połączenie z lądem długim tunelem podmorskim, który jest początkiem Drogi Atlantyckiej, z drugiej strony wysokim mostem. O każdej porze dnia, w innym świetle te same miejsca miasta wyglądają zupełnie inaczej.


NORWEGIA / LYSEFJORD 2011

Jeden z piękniejszych, norweskich  fjordów. Nie jest najdłuższy ale jego strome i wysokie brzegi przesądzają o uroku i atrakcyjności. Niewątpliwą atrakcja jest Prelkestolen - wysoka skała przypominająca ambonę zawieszoną wysoko nad przepastnym fjordem. Druga atrakcja to Kjerag - ogromny głaz wbity pomiędzy skalne góry, tam niestety nie dotarłem z powodu silnej mgły ale nic straconego. Z pewnością dotrę tam następnym razem.


NORWEGIA / Archipelag Lofotów

Archipelag skał z tysiącem zatok, półwyspów, górskich jezior i wysp połączonych garbatymi mostami. Krótkie lato zieleni tu każdy skrawek lądu. Rene, najpiękniejsze miasteczko archipelagu, wioska o najkrótszej nazwie "A" z licznymi domkami rorbu zawieszonymi nad wodą, piękne piaszczyste plaże - szkoda, ze tak zimne, wspaniałe góry skąd  bajeczne widoki na otaczające doliny i morze. Polecam to miejsce nie tylko wędkarzom. Piękna przyroda w słońcu krótkiego lata dostarcza wrażeń, które pozostają na długo. Warto tu powrócić.


NORWEGIA / ATLANTIC ROAD

Droga Atlantycka,  piękny  odcinek  drogi biegnącej wzdłuż szkierowego wybrzeża Norwegii nieopodal Kristiansund. Postrzępiony skalisty brzeg wchodzi daleko w ocean Atlantycki tworząc tysiące małych i większych wysepek. Wiele  niskich,  wyższych  mostów i grobli  łączących  zamieszkałe  skrawki lądu  tworzy niesamowity krajobraz. Droga  kończy  się  w  Kristiansund  długim, podmorskim tunelem. 


KRAJE:

WIDEO