Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

NORWEGIA

NORWEGIA / TAJFJORD

Jeden z wielu fjordów, ten charakteryzuje się dużą ilością elektrowni wodnych, których jednak nie widać. Wszystkie urządzenia ukryte są w specjalnie wydrążonych jaskiniach skalnych, gdzie woda do poruszania turbin dociera poprzez system rur ukrytych w skale.  Woda doprowadzana jest z dna jezior położonych na szczytach gór.  W  efekcie  widać  tylko linie energetyczne wychodzące ze skał i cichy pomruk ukrytych w górze generatorów.  Na  zdjęciach  widzimy  piękny Tajfjord  i  zabytkową  elektrownię muzeum.


NORWEGIA / VALLDAL

Norwegia,  piękna  miejscowość  w  ujściu rzeki Valldola do Taifjordu. Baza wypadowa w wynajętej na dwa tygodnie hycie,  skąd  obraz  każdego dnia nieco inny jak zmieniająca się fototapeta.  Wielka  cisza i całkowity spokój a za towarzysza zaprzyjaźniony ptaszek, którego chętnie dokarmiałem. W dalszych relacjach  bliąsza i dalsza okolica tego pięknego miejsca.


NORWEGIA / OSLO

Największy tego typu park na świecie. Norweski rzeźbiarz  Gustaw Vigeland  stworzył 212 kamiennych i brązowych rzeźb obrazujących piękno ciała ludzkiego.  Idea budowy parku powstała w roku 1907 a  prace zakończono już po śmierci artysty w roku 1943.


NORWEGIA / HOLLESLI

HOLLESLI to maleńka miejscowość nieopodal Valldal, położona w północno-zachodniej części Lysefjordu. Tutaj miałem bazę wypadową do zwiedzania najbliższej i dalszej okolicy. O każdej porze dnia i z każdą zmianą pogody ten piękny zakątek wydawał się innym miejscem.


NORWEGIA / LYSEFJORD - KJERAG

NORWEGIA 2016. Droga na Kjerag - masyw górski około 1000 m. pionowej ściany nad fjordem. Stąd właśnie skaczą "ludzie ptaki" chwila lotu w specjalnym ubraniu przypominającym nieco nietoperza, i lądowanie ze spadochronem na małym skrawku ziemi tuż nad wodami fjordu.  Obfotografowany głaz zakleszczony miedzy skałami jest jedna z atrakcji tego miejsca. Jednak największe wrażenie robi widok na Lysefjord widziany z tej wysokości. 


KRAJE:

WIDEO