Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

BOLIWIA / BOLIWIA'2014

Z cyklu wyprawa na koniec świata.  - Boliwijska część Pustynia Atacama Jeden z najwyższych wulkanów świata - Licancabur ponad 6.000 m n.p.m. Wicunie, płochliwe zwięrzęta których, w przeciwieństwie do lam nigdy nie udało się udomowić.


CHILE / GEJZERY ATACAMY

Trzeba się tam znaleźć przed wschodem słońca. Jest wówczas bardzo zimno, ziemię pokrywa warstewka lodu z opadającej mgły. O wschodzie słońca rozpoczyna się spektakl, dziesiątki gejzerów wystrzela piuropuszami gorącej wody i pary. w zagłębieniach woda wrze, można gotować jajka na twardo i tak też zrobiliśmy przegotowując śniadanie.


CHILE / ATACAMA

SAN PEDRO DE ATACAMA położone na skraju pustyni Atacama niewielkie miasteczko z kameralna, niską zabudową jest bazą wypadową na pustynię. Miasto położone na wysokości 2400 m. Łagodny, suchy klimat. Temperatury w ciągi dnia do 30 stopni jednak nocą zdarzają się nawet 10 stopniowe mrozy. 


URUGWAJ / MONTE VIDEO

Monte Video, stolica Urugwaju, krainy zielonych łąk z tysiącami pasących się krów.  Krąży opinia, iż  nie argentyńskie  lecz  urugwajskie steki są najlepszymi na świecie.


CHILE / PUSTYNIA ATACAMA

Jedna z większych pustyń na ziemi (100 x 400 km) jest najsuchszym miejscem na naszym globie. Jednocześnie jest to miejsce niezwykle ciekawe, piękne kolorowe wydmy, barwne wulkany, słone jeziorka i gejzery. Pustynia położone w Chile i częściowo Boliwii na wysokości  500-2000 m.n.p.m. klimat surowy nocą spadki temperatur do około zera stopni w ciągu dnia do plus 30.
Niezwykłą ciekawostką jest, iż w okresie  od września do grudnia skutkiem prądów powietrza z nad oceanu pustynie zasnuwają mgły,. Ta niewielka ilość wilgoci wystarcza dla rozkwitu uśpionej roślinności. Zdarza się, że doliny pustynne w tym okresie są pokryte kobiercami kwiatów. Niestety, byłem tam w marcu w czasie okrutnej suszy.


KRAJE:

WIDEO