Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

MAROKO / MAROKO

Wyprawa do południowej części Maroka. Życie w miastach i wioskaach, kozy pasące się na drzewach, hotele w których lepiej nie mieszkać, drogi których końca nie widać, Marokańczycy pogodni lecz nie zawsze chętni do zdjęć. Marokański fragment Sahary. Barwy piasku w zależności od kąta padania promieni słonecznych przebierają różne kolory, od żółcieni w południe do różowego przed zachodem słońca. Gdy zawieje wiatr widocznośc staje się ograniczona a ziarenka piasku chrzęszczą w zębach. MARAKESZ, największy bazar w Maroku. Towarem jest tu niemal wszystko, począwszy od miejscowych produktów poprzez wiedzę tajemną, uzdrawianie dziwnymi metodami, do mody z recyklingu opon Michelin. Ubiory, meble a nawet biżuteria z opon zadziwia pomysłowością. Pasmo gór marokańskiego Atlasu ze szczytem Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m.). Najwyższe partie gór nawet latem przykrywa warstwa śniegu, brak tam jakiejkolwiek roślinności. Niższe rejony i doliny zwłaszcza w miejscach okresowych rzek porastają krzewy i palmy daktylowe.


NORWEGIA / DRABINA TROLI

TROLLSTIGEN  czyli   Drabina Trolli taką nazwę zyskał odcinek drogi nr 63, który spadając w dolinę wije się licznymi serpentynami. Droga ta w kierunku południowym do Valldal prowadzi przez niezwykle piękny płaskowyż usiany jeziorkami i wspaniałymi górami.


NORWEGIA / KRISTIANSUND

Kristiansund, miasto położone na kilku wyspach u wybrzeży Atlantyku. Połączenie z lądem długim tunelem podmorskim, który jest początkiem Drogi Atlantyckiej, z drugiej strony wysokim mostem. O każdej porze dnia, w innym świetle te same miejsca miasta wyglądają zupełnie inaczej.


NORWEGIA / TRONDHEIM

Trondheim dawniej Nidaros, miasto powstało w X wieku jako stolica Wikingów. Lokalizacja u ujścia rzeki Nidelvy nad Trondheimfjordem umożliwiała dokonywanie dalekomorskich wypraw. Do dziś w mieście przeważa stara zabudowa drewniana. W okresie letniego przesilenia noc a właściwie zmierzch trwa tu tylko 3 godziny, zaś zimą ciemności trwają blisko 20 godzin.


NORWEGIA / TAFJORD

W okolicach Alesund Atlantyk wpływa daleko wgłąb norweskich gór. Storfjorden w kierunku wschodnim zmienia się w Norddalsfjorden by następnie jednym z dalszych błękitnych jęzorów sięgnąć dalej. Tafjorden wchodzi głęboko w góry i kończy się przy maleńkiej wiosce Tafiord. Tutaj tylko z rzadka docierają statki. Turystów też niewiele. Piękna okolica, cisza. Tylko błękit nieba, wody i cichutki szum wodospadów.


KRAJE:

WIDEO