Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

BOLIWIA / SALARY

 
Listopad 2015 r. z trójką przyjaciół przedsięwzięliśmy wyprawę boliwijską. Głównym i pierwszym celem były salary. Dno wyschniętego jeziora na wysokości 3.650 m.n.p.m.  obszar około 10,5 tys. km.2 Salar stanowi największą solniczkę świata – około 60% zasobów soli na świecie. Początek wyprawy lądowanie w La Paz, krótka aklimatyzacja, wynajem auta i w drogę. Salar de Uyuni ogromna równina pokryta gruba skorupą soli. Na środku dwie wyspy skalne zagospodarowana Incahuasi z małą restauracją, sklepikiem z pamiątkami i rezerwatem kaktusów oraz dzika  Pescado  również  porośnięta kaktusami.  Salar otaczają  wyższe i niższe góry, czasem ich widok  sprawia wrażenie bliskości lecz to tylko złudzenie odległości wynoszą  50 – 80 km. W zależności od miejsca, pory dnia i pogody powierzchnia salaru miała kolor biały, szary, czasem lekko różowy.  Struktura  zupełnie  gładka  lub pokryta sześciokątnymi „plastrami” solnymi. Jazda  autem jak po asfalcie w zupełnie dowolnym kierunku. Są wprawdzie wyjeżdżone szlaki lecz nie ma obowiązku jeżdżenia po nich. Brak jakiegokolwiek oznakowania.  Najbardziej niezawodna metodą nawigacji okazała się papierowa mapa i kompas.


NORWEGIA / Archipelag Lofotów

Archipelag skał z tysiącem zatok, półwyspów, górskich jezior i wysp połączonych garbatymi mostami. Krótkie lato zieleni tu każdy skrawek lądu. Rene, najpiękniejsze miasteczko archipelagu, wioska o najkrótszej nazwie "A" z licznymi domkami rorbu zawieszonymi nad wodą, piękne piaszczyste plaże - szkoda, ze tak zimne, wspaniałe góry skąd  bajeczne widoki na otaczające doliny i morze. Polecam to miejsce nie tylko wędkarzom. Piękna przyroda w słońcu krótkiego lata dostarcza wrażeń, które pozostają na długo. Warto tu powrócić.


ARGENTYNA / IGUACU

Iguacu Falls (nazwa portugalska) czwarty wodospad na świecie co do długości  ( 2.682 m.)  Największy znajduje  się  na  rzecze  Mekong w Laosie i jest  blisko cztery razy dłuższy. (10.783 m.) Grzmot  wody  Iguacu  słychać  z  odległości  kilku kilometrów, wielkość  jego  jest  imponująca,  obrazuje  niezwykłą potęgę  natury, która bez trudu tworzy piękno niedościgłe dla najznakomitszych twórców.           


BRAZYLIA / REJS RIO BRANCO

Rio Branco, lewy  dopływ Rio Negro liczy 775 km długości i wije się przez puszczę amazońska. Celem wyprawy było dopłyniecie do równika. Niestety stan wody był na tyle niski, że nasz płaskodenny stateczek nie był w stanie dalej płynąć. Przesiadamy się więc w trzy czółna i ruszamy w całodniowy rejs. Po drodze indiańskie wioski i wreszcie namierzony przyrządami RÓWNIK. Rysujemy na plaży krechę dzielącą dwie półkule, potem piknik, trochę radości w ciepłej wodzie i powrót.


BRAZYLIA / REJS RIO NEGRO

Rozlewiska Rio Negro wnikają głęboko w puszczą amazońską. Rejs tą piękna rzeką to również przedzieranie się przez zarośla by wpłynąć na piękne, wodne polany z kwiatami Viktorii Amazonici.  Po drodze u wybrzeży wioski indiańskie gdzie życie płynie wolno, w rytm leniwego biegu rzeki.

Rio Negro jest najdłuższym, lewym dopływem Amazonki i liczy 2250 km. W krótkim, dwutygodniowym rejsie nie sposób zobaczyć choćby małej cząstki bogactwa flory dorzecza rzeki. Pozostał więc tylko czas na zachwyt widokami zieleni wtapiającej się w niebo i wody Czarnej Rzeki. Na zdjęciach Victoria Amazonica - wielkie liście pływające niczym wyspy, troszkę fauny  i zielone zakątki rozlewiska rzeki.


KRAJE:

WIDEO