Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

TAJLANDIA / KRABI / BAMBO ISLAND

Bambo Island to następna ze zwiedzanych wysp. Słynęła z tego, że porastała niezliczonymi ilościami bambusa. Niestety po tsunami w grudniu 2004 r. bambus stał się bardzo poszukiwanym materiałem budowlanym przez co zupełnie znikł z tej wyspy. Do dziś widać tu ślady tsunami, które dość łagodnie obeszło się z tą wyspą, wysokość fali wynosiła tylko 1 m. Kilka zdjęć podwodnych, niestety rafy koralowej nie ma. Tsunami wyrwało ją z dna i wyrzuciło na brzeg, na nową musimy poczekać około 50 lat. Bambo Island uważam za najpiękniejszą wyspę z tych, które udało mi się zwiedzić.


TAJLANDIA / KRABI / PODA

Główna atrakcja Tajlandii są jej niezliczone wyspy i wysepki. Nie sposób zwiedzić choćby ich części w krótkim, 10-dniowym pobycie. Zwiedzanie można realizować na różne sposoby. Z miejscowymi biurami podróży korzystając z szybkich łodzi motorowych lub długich, drewnianych łodzi tajskich. Do bliższych wysp można dotrzeć wynajętą łodzią żaglową lub niewielkim katamaranem i od tego właśnie zacząłem. Wynajęcie małego katamaranu klasy Hobie Cat nie stwarzało żadnego problemu i już po chwili byłem w morzu. Jako pierwszy cel obrałem nieodległą wyspę Ko Poda. Krystalicznie czysta woda. Biały, drobny piasek, z nieba słoneczny żar no i piękne widoki jak na zdjęciach.


ESTONIA / TALLIN

Środek lata, piękna pogoda i bardzo długi weekend, zatem krótki wypad do Estonii. Tallin stolica tego kraju, początki miasta sięgają X wieku,  zainteresowanych bogata historią odsyłam do stosownych źródeł a jest ich wiele. Stolica tego niewielkiego kraju wyróżnia się szczególnym pięknem, klimatyczne uliczki, liczne zabytkowe budowle i wiele wspaniałych knajpek. Polecam na kilkudniowy wypad.


DANIA / KOPENHAGA

Będąc w drodze powrotnej z Norwegii i nocując w Malmo szkoda byłoby pominąć bliskiej Kopenhagi. Krótka przeprawa mostem Oresund i już jestem w tym pięknym mieście.  Kopenhaga zalicza się do najstarszych miast Europy a pewnie i świata. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają daty 10 tys. lat p. n. erą, więc trochę dawno. Miasto jednak powstało podobnie jak Malmo w XII wieku. Dziś to nie tak wielka ale jednak metropolia zajmuje znaczny obszar wyspy Zelandia.


SZWECJA / MALMO

Powrót z Norwegii, po drodze nocleg przypadł w szwedzkim  Malmo, Początki miasta to XII wiek,  gród do XVII wieku należał do Danii. Dziś to piękne miasto,  skąd  można  mostem  Oresund  przejechać do Kopenhagi i dalej przez Niemcy do Polski.


KRAJE:

WIDEO