Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

ARGENTYNA / USHUAIA

Stąd wypływa większość wypraw na Antarktydę. Ushuaia, niewielkie miasteczko w argentyńskiej Patagonii nazywane jest końcem świata, tutaj kończy się najdłuższa autostarada świata biegnąca z Alaski. Mimo schyłku lata klimat tu surowy, temperatura około 8 stopni, w ciągu zaledwie kilku godzin świeciło słońce, padał deszcz później śnieg. Silny wiatr potęguje wrażenie zimna. Prawdziwy przedsmak Antarktydy. Początekwyprawy, Późnym popołudniem statkiem Ocean Endeavour ruszamy kanałem Beagle'a w kierunku Cieśniny Drace'a, jeszcze nie wiemy, że tam czeka nas niemały sztorm...


ANTARKTYDA

Po dwudniowych przejściach sztormowych w cieśninie Drake'a o poranku siódmy kontynent przywitał nas spokojnym morzem z pięknym błękitem lodu i nieba.Mijamy majestatycznie płynące góry lodowe o bajecznie fantastycznych kształtach.  Jest lato i temperatura około zera stopni ale to zero jakieś zimne...
Jest pięknie, mimo chłodu trudno oczy oderwać od płynnie zmieniających się widoków. Zdjęcia przedstawiają kanały pomiędzy wyspami i kontynentem Antarktyki, zejścia na lądolód oraz miejscową faunę morska, innej tu niestety nie ma.  


ARGENTYNA / BUENOS AIRES

Stolica Argentyny założona w XV w. przez hiszpańskich poszukiwaczy złota dzisiaj  zaliczana jest do największych aglomeracji świata. Warta odwiedzenia stara, portowa dzielnica La Boca z kolorowymi domkami i wszechobecnym tangiem.

Piękne są również nabrzeża dawnego portu przeobrażone dziś w bulwar spacerowy z licznymi kawiarniami. 


BOLIWIA / UYUNI

">Rozległy boliwijski płaskowyż obejmuje znaczą część kraju. Prawie cały ten obszar położony jest na wysokości około 4.000 m. Powietrze tu rozrzedzone, trudno oddychać, samochód tez dostaje zadyszki. Uyuni niewielkie miasteczko na wschodnim skraju salaru jest bazą wypadową i ostatnim miejscem zaopatrzenia w paliwo i wszelkie produkty niezbędne przy penetracji solnej pustyni. Z powodu awarii auta zmuszeni byliśmy pozostać tu cały dzień. Na zachodnim skraju miasta ulokowano cmentarzysko parowozów. Relikt nie tak odległej przeszłości gdy służyły one do wywozu wydobywanych tu minerałów i rudy srebra. Tym wielkim maszynom wyrwano serca i dusze, stoją porzucone na smutnej pustyni.


BOLIWIA / SALARY

 
Listopad 2015 r. z trójką przyjaciół przedsięwzięliśmy wyprawę boliwijską. Głównym i pierwszym celem były salary. Dno wyschniętego jeziora na wysokości 3.650 m.n.p.m.  obszar około 10,5 tys. km.2 Salar stanowi największą solniczkę świata – około 60% zasobów soli na świecie. Początek wyprawy lądowanie w La Paz, krótka aklimatyzacja, wynajem auta i w drogę. Salar de Uyuni ogromna równina pokryta gruba skorupą soli. Na środku dwie wyspy skalne zagospodarowana Incahuasi z małą restauracją, sklepikiem z pamiątkami i rezerwatem kaktusów oraz dzika  Pescado  również  porośnięta kaktusami.  Salar otaczają  wyższe i niższe góry, czasem ich widok  sprawia wrażenie bliskości lecz to tylko złudzenie odległości wynoszą  50 – 80 km. W zależności od miejsca, pory dnia i pogody powierzchnia salaru miała kolor biały, szary, czasem lekko różowy.  Struktura  zupełnie  gładka  lub pokryta sześciokątnymi „plastrami” solnymi. Jazda  autem jak po asfalcie w zupełnie dowolnym kierunku. Są wprawdzie wyjeżdżone szlaki lecz nie ma obowiązku jeżdżenia po nich. Brak jakiegokolwiek oznakowania.  Najbardziej niezawodna metodą nawigacji okazała się papierowa mapa i kompas.


KRAJE:

WIDEO