Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA / BOA VISTA

Boa Vista, trzecia co do wielkości Wysp Zielonego Przylądka położona na Atlantyku  około  600 km od Afryki. Niewielka odległość od równika sprawia, że poranek wstaje tu zawsze o godzinie 6 a noc nadchodzi o 18. Kraina wiecznego lata i pięknych, piaszczystych plaż obmywanych błękitnymi falami ciepłych wód Atlantyku. Wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych.
Na zdjęciach widzimy piękne plaże,  wrak hiszpańskiego frachtowca Cabo Santa Maria, życie codzienne Sal Rei - głównego miasta wyspy i kilka zdjęć podmorskiej fauny.
Niewątpliwie największa atrakcja wyspy jest położona od strony północnej najbardziej urokliwa plaża "Praia de Copinha" z wyżej wspomnianym wrakiem. Śmiałkom nawet przy niewielkiej fali odradzam nurkowanie przy wraku od strony oceanu, jest to dużą nieroztropnością, którą  niestety popełniłem. Zamiarem było zrobienie kilku podwodnych zdjęć, niestety gdy zorientowałem się czym to grozi pozostał tylko czas na ratowanie życia.  Tym razem Neptun był łaskawy dostałem srogą nauczkę i tylko z niewielkimi  zranieniami  resztką  sił  udało  się  wyczołgać  na  plażę.   


GRUZJA / GRUZIŃSKE WSPOMNIENIA

Gruzińskie wspomnienia. Był maj 2013 roku, podróż  z Batumi pod góry Kaukazu skąd jeszcze nie zeszła zima.  Piękny kraj, gdzie można spotkać jeszcze wiele miejsc takimi jak je stworzyła natura. Wiele zabytkowych cerkiewek  z  oryginalnymi freskami i oczywiście gruzińska gościnność winem płynąca. 


POLSKA / TATRY

Jesienna wyprawa w Tatry.  Prognozy wróżą zachmurzenie pełne i deszcze ze śniegiem. Jeszcze raz się okazało, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna co widać na zdjęciach. Wspaniała aura zachęcała do przejścia szlakiem żółtym  z Morskiego Oka przez Przełęcz Szpiglasową do Doliny Pięciu Stawów i powrót Doliną  Roztoki. Niestety,  nieopodal znaku na Wrota Chałubińskiego szlak stał się zbyt trudny i trzeba było wrócić.  Głęboki śnieg i nieprzetarty szlak  znacznie utrudniały wędrówkę. W tych warunkach trudno sobie wyobrazić zejście z Przełęczy Szpiglasowej do Doliny Pięciu Stawów. Jednak widoki z krótkiego odcinka jaki udało się pokonać pozostaną niezapomniane. 


GRECJA / WYSPA RODOS

Grecka  wyspa  Rodos.

Miejsce, które jak podają  mity  upodobał  sobie Bóg Zeus. W  porcie  stolicy wyspy dawno nie ma już kolosa rodyjskiego. Mimo, iż tak potężny nie zniósł zdarzających się tu trzęsień ziemi i około  280 lat p.n.e. runął  do  morza.  Jest druga  połowa września  na wyspie już trochę spokojniej a jednocześnie pełnia lata. 


Leszek 2017-03-27 Kwiaty na plaży

NORWEGIA / OSLO

Największy tego typu park na świecie. Norweski rzeźbiarz  Gustaw Vigeland  stworzył 212 kamiennych i brązowych rzeźb obrazujących piękno ciała ludzkiego.  Idea budowy parku powstała w roku 1907 a  prace zakończono już po śmierci artysty w roku 1943.


KRAJE:

WIDEO