Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

ANTARKTYDA / FALKLANDY POŁUDNIOWE

Zdjęcia wykonane na Deception Island w Antarktycznym rejonie Falklandów Południowych  oraz sąsiedniej niewielkiej wysepce z liczną kolonia pingwinów białobrewych.
W początkach XX w. na Deception Island Norwegowie założyli bazę połowów wielorybów. Szczątki jej widzimy na zdjęciach, z poławianych wielorybów i fok w widocznych na zdjęciach kadziach wytapiano tłuszcz służący do lamp oliwnych (nie kopcił) Dzisiaj na tej wulkanicznej wyspie, w Zatoce Wielorybników królują foki bezpiecznie "opalając" się na dowolnie wybranym boku.


zbigniew 2017-04-24 Taki bogaty kraj jak Norwegia żeby nie posprzątał po wielorybnikach to wstyd.

ARGENTYNA / USHUAIA

Stąd wypływa większość wypraw na Antarktydę. Ushuaia, niewielkie miasteczko w argentyńskiej Patagonii nazywane jest końcem świata, tutaj kończy się najdłuższa autostarada świata biegnąca z Alaski. Mimo schyłku lata klimat tu surowy, temperatura około 8 stopni, w ciągu zaledwie kilku godzin świeciło słońce, padał deszcz później śnieg. Silny wiatr potęguje wrażenie zimna. Prawdziwy przedsmak Antarktydy. Początekwyprawy, Późnym popołudniem statkiem Ocean Endeavour ruszamy kanałem Beagle'a w kierunku Cieśniny Drace'a, jeszcze nie wiemy, że tam czeka nas niemały sztorm...


ANTARKTYDA

Po dwudniowych przejściach sztormowych w cieśninie Drake'a o poranku siódmy kontynent przywitał nas spokojnym morzem z pięknym błękitem lodu i nieba.Mijamy majestatycznie płynące góry lodowe o bajecznie fantastycznych kształtach.  Jest lato i temperatura około zera stopni ale to zero jakieś zimne...
Jest pięknie, mimo chłodu trudno oczy oderwać od płynnie zmieniających się widoków. Zdjęcia przedstawiają kanały pomiędzy wyspami i kontynentem Antarktyki, zejścia na lądolód oraz miejscową faunę morska, innej tu niestety nie ma.  


ARGENTYNA / BUENOS AIRES

Stolica Argentyny założona w XV w. przez hiszpańskich poszukiwaczy złota dzisiaj  zaliczana jest do największych aglomeracji świata. Warta odwiedzenia stara, portowa dzielnica La Boca z kolorowymi domkami i wszechobecnym tangiem.

Piękne są również nabrzeża dawnego portu przeobrażone dziś w bulwar spacerowy z licznymi kawiarniami. 


BOLIWIA / UYUNI

">Rozległy boliwijski płaskowyż obejmuje znaczą część kraju. Prawie cały ten obszar położony jest na wysokości około 4.000 m. Powietrze tu rozrzedzone, trudno oddychać, samochód tez dostaje zadyszki. Uyuni niewielkie miasteczko na wschodnim skraju salaru jest bazą wypadową i ostatnim miejscem zaopatrzenia w paliwo i wszelkie produkty niezbędne przy penetracji solnej pustyni. Z powodu awarii auta zmuszeni byliśmy pozostać tu cały dzień. Na zachodnim skraju miasta ulokowano cmentarzysko parowozów. Relikt nie tak odległej przeszłości gdy służyły one do wywozu wydobywanych tu minerałów i rudy srebra. Tym wielkim maszynom wyrwano serca i dusze, stoją porzucone na smutnej pustyni.


KRAJE:

WIDEO