Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

POLSKA / BIAŁOWIEŻA TOWAROWA

Tak naprawdę Białowieża zawdzięczała kolej Carowi Mikołajowi II który szczególnie upodobał sobie tutejszą puszczę. Kilka lat wcześniej w Białowieży zbudowano wspaniały pałac ze 120 pokojami. Linia kolejowa powstała w roku 1897 i prowadziła pod samą carską rezydencję. Niewiele niestety z tego pozostało. Pałac spłonął w ostatnich dniach II wojny światowej. Kolej funkcjonowała jeszcze do roku 1994, zlikwidowano ją z powodu nieopłacalności. Dziś jako relikt przeszłości pozostała stacja Białowieża Towarowa gdzie zachowały się stare parowozy, carskie salonki i wyposażenie stacji wraz z peronami. W poczekalni dworcowej działa restauracja Carska z potrawami przypominającymi tamte czasy. Odjechać stąd można tylko drezyną napędzana siłą własnych rąk. Przed rokiem reaktywowano miejsce starego dworca Białowieża Pałac, niestety nie pozostało tam nic co przypomina dawne dzieje tutejszej kolei. Jedynie ładna zabudowa peronu sugeruje, że kiedyś przyjeżdżał tu pociąg. Na dawnej stacji dziś można zjeść dobre ciasta domowej produkcji i wypić herbatę.


BOLIWIA / COLONIA del SACRAMENTO

Colonia del Sacramento Piękne, boliwijskie miasteczko. Założone w 1680 r przez Portugalczyków. Od argentyńskiego Buenos Aires dzieli go potężna rzeka La Plata. Wydawać by mogło się, że miasta dzieli nie rzeka lecz morze gdyż przy tej szerokości drugi brzeg jest nie widoczny. Miasto zachowało swe historyczne centrum z układem ulic dostosowanym do terenu. W starych brukowanych uliczkach stoją równie stare, zabytkowe samochody stanowiące pamiątkę świetności tego miejsca. Colonia del Sacramento jako jedyny obiekt Urugwaju została w roku 1995 wpisana na listę UNESCO.


ARGENTYNA / FIN DEL MUNDO

TIERRA del FUEGO. Argentyński, najdalej wysunięty na południe park narodowy. Nieopodal Ushuaia w kilkugodzinnej przerwie powrotu z Antarktydy udało sie zobaczyć fragment jednego z piękniejszych miejsc dalekiego południa Patagonii.


ANTARKTYDA / FALKLANDY POŁUDNIOWE

Zdjęcia wykonane na Deception Island w Antarktycznym rejonie Falklandów Południowych  oraz sąsiedniej niewielkiej wysepce z liczną kolonia pingwinów białobrewych.
W początkach XX w. na Deception Island Norwegowie założyli bazę połowów wielorybów. Szczątki jej widzimy na zdjęciach, z poławianych wielorybów i fok w widocznych na zdjęciach kadziach wytapiano tłuszcz służący do lamp oliwnych (nie kopcił) Dzisiaj na tej wulkanicznej wyspie, w Zatoce Wielorybników królują foki bezpiecznie "opalając" się na dowolnie wybranym boku.


zbigniew 2017-04-24 Taki bogaty kraj jak Norwegia żeby nie posprzątał po wielorybnikach to wstyd.

ARGENTYNA / USHUAIA

Stąd wypływa większość wypraw na Antarktydę. Ushuaia, niewielkie miasteczko w argentyńskiej Patagonii nazywane jest końcem świata, tutaj kończy się najdłuższa autostarada świata biegnąca z Alaski. Mimo schyłku lata klimat tu surowy, temperatura około 8 stopni, w ciągu zaledwie kilku godzin świeciło słońce, padał deszcz później śnieg. Silny wiatr potęguje wrażenie zimna. Prawdziwy przedsmak Antarktydy. Początekwyprawy, Późnym popołudniem statkiem Ocean Endeavour ruszamy kanałem Beagle'a w kierunku Cieśniny Drace'a, jeszcze nie wiemy, że tam czeka nas niemały sztorm...


KRAJE:

WIDEO