Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

SZWECJA / MALMO

Powrót z Norwegii, po drodze nocleg przypadł w szwedzkim  Malmo, Początki miasta to XII wiek,  gród do XVII wieku należał do Danii. Dziś to piękne miasto,  skąd  można  mostem  Oresund  przejechać do Kopenhagi i dalej przez Niemcy do Polski.


NORWEGIA / TAJFJORD

Jeden z wielu fjordów, ten charakteryzuje się dużą ilością elektrowni wodnych, których jednak nie widać. Wszystkie urządzenia ukryte są w specjalnie wydrążonych jaskiniach skalnych, gdzie woda do poruszania turbin dociera poprzez system rur ukrytych w skale.  Woda doprowadzana jest z dna jezior położonych na szczytach gór.  W  efekcie  widać  tylko linie energetyczne wychodzące ze skał i cichy pomruk ukrytych w górze generatorów.  Na  zdjęciach  widzimy  piękny Tajfjord  i  zabytkową  elektrownię muzeum.


NORWEGIA / VALLDAL

Norwegia,  piękna  miejscowość  w  ujściu rzeki Valldola do Taifjordu. Baza wypadowa w wynajętej na dwa tygodnie hycie,  skąd  obraz  każdego dnia nieco inny jak zmieniająca się fototapeta.  Wielka  cisza i całkowity spokój a za towarzysza zaprzyjaźniony ptaszek, którego chętnie dokarmiałem. W dalszych relacjach  bliąsza i dalsza okolica tego pięknego miejsca.


HISZPANIA / KORDYLIERY

Maj 2017, południe Hiszpanii,  Andaluzja. Jest piękna, słoneczna pogoda, tutaj to już początek lata. Roślinność w pełnym rozkwicie.  Niebawem  słońce  zacznie  wypalać  ziemię  i krajobraz stanie się nieco smutniejszy.  Piękne  góry, dalekie szlaki wędrowne ale również wiele dróg gruntowych do włóczęgi autem. 


Grażyna 2017-09-14 Zgadzam się z Twoją opinią o Andaluzji, jest piękna i ciekawa. Pokazałeś to zresztą na zdjęciach, ale i sama tam trochę tam podróżowałam.

HISZPANIA / EL CHORRO

Południe Hiszpanii – Andaluzja - Wąwóz El Chorro Jeden z cudów tego kraju w skalnej szczelinie sięgającej 400 metrów na długości około 3 kilometrów płynie rzeka łącząca dwa duże zbiorniki wodne. Przejście wąwozem zbudowano w latach 1901 – 1905 jako drogę do transportu materiału i przemieszczania się ludzi pomiędzy dwiema elektrowniami wodnymi. Legendy głoszą, że drogę zawieszoną na pionowych skałach zbudowali marynarze przyzwyczajeni do wspinania się po linach, inni twierdza, ze na rozkaz króla zatrudniono więźniów skazanych na śmierć. W każdym razie praca nie była bezpieczna i kosztowała wiele ludzkich istnień. Przez dziesiątki lat Caminito niszczało, Przed rokiem 2000 zdarzało się coraz więcej wypadków, dlatego w końcu trasę zamknięto. Dużym nakładem środków w roku 2015 trasa została przebudowana i ponownie otwarta. Dziś pod nowymi chodnikami widać fragmenty starej trasy.


KRAJE:

WIDEO