Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

KAMBODŻA / ANGKOR VAT

Kambodża, wyprawa z lutego 2011 roku. 

Cofnijmy się nieco w czasie. XII wiek naszej ery, król Dżajawarman VII buduje stolicę państwa Kmerów. Wspaniałe miasto obrazujące hinduistyczne wszechświat gdzie wieże i fosy symbolizowały góry i oceany a świątynie siedziby bogów. Miasto zamieszkiwało około miliona ludzi. XV wiek, Angkor zostaje podbity przez Syjam, król wycofuje się na południe kraju i buduje nową stolice Phnom Penh. Opuszczone miasto zarasta potężny, równikowy las, który powoli ale skutecznie dokonuje dzieła zniszczenia. Z korytarzy i skrajów budowli wyrastają potężne drzewa kapokowe, tekowe i inne, których macki wpijają się w szczeliny miażdżąc mury budowli. Proces niszczenia trwał do końca XIX wieku obecnie budowle są zabezpieczane, tylko niewielką część pozostawiono by zobrazować stan zastany.
Ta fotorelacja obrazuje tylko ingerencję przyrody w dzieło człowieka. Obrazuje fakt, że natura jest silniejsza ponad wszystko i zawsze potrafi  przywrócić stan pierwotny świata.


GWINEA BISSAU / WYSPA ROXA (Ilhia Roxa)

Afryka Zachodnia, Gwinea Bissau - archipelag wysepek Bijagos  w odległości około 70 km w głąb Atlantyku od ujścia rzeki Geba.  Część wysepek zamieszkałych. Na zdjęciach Roxa z wioską w centralnej części wyspy. Prymitywne chatki, brak prądu, wodę donoszą kobiety z odległości około kilometra. Raz na miesiąc pojawia się lekarz lub pielęgniarka. Organizacje pomocowe zbudowały tu szkołę,  rząd  Gwinei miał zapewnić nauczyciela ale pensję płacił mu tylko miesiąc, teraz nie ma nauczyciela, szkoła stoi pusta ale mieszkańcy wioski zdają się tym nie przejmować.  Analfabetyzm  sięga  50%,  umiejący składać litery i tak niczego nie czytają, nie ma tu książek ani prasy. Nasza  nieliczna grupa przywiozła nieco zabawek dzieciom, które ustawiły się w kolejce po ich odbiór. Nie uważam tego za dobry pomysł. Tym ludziom potrzebna pomoc aktywizująca ich do starania o lepszy byt, więc tzw. wędka a nie ryba.  Rozdawane prezenty uczą dzieci, iż  dobra  dostaje  się darmo,  więc  po co pracować....


TAJLANDIA / ISLAND J. BOND

Tym razem odleglejsza wyspa, to już prowincja Ghang Nga. Oryginalna nazwa wyspy to Khao Phing Kan a nazwa popularna to wyspa Jamesa Bonda. Tutaj kręcony był jeden z odcinków „Człowiek Ze Złotym Pistoletem” Sceneria faktycznie niesamowita, to też jest powodem, że trudno tu o spokojne miejsce.


TAJLANDIA / KRABI / PHI PHI

Okrzyknięta jako najpiękniejsza Ko Phi Phi jest wyspa faktycznie piękną ale czy najpiękniejszą? To rzecz indywidualnej oceny. Sławę swą to miejsce zawdzięcza temu, że zatoka Maya była scenerią do filmu „Niebiańska Plaża” to miejsce widać na zdjęciach, faktycznie piękne i woda krystaliczna tylko ta ilość łodzi i turystów… Pozostała część wyspy to niewielka wioska z portem i kilkoma luksusowymi hotelami. Klimat niezwykle gorący co widać na zdjęciu kota leżącego pod czerwonym automatem. Był żywy ale nie sposób było skłonić go do najmniejszego ruchu.


TAJLANDIA / KRABI / BAMBO ISLAND

Bambo Island to następna ze zwiedzanych wysp. Słynęła z tego, że porastała niezliczonymi ilościami bambusa. Niestety po tsunami w grudniu 2004 r. bambus stał się bardzo poszukiwanym materiałem budowlanym przez co zupełnie znikł z tej wyspy. Do dziś widać tu ślady tsunami, które dość łagodnie obeszło się z tą wyspą, wysokość fali wynosiła tylko 1 m. Kilka zdjęć podwodnych, niestety rafy koralowej nie ma. Tsunami wyrwało ją z dna i wyrzuciło na brzeg, na nową musimy poczekać około 50 lat. Bambo Island uważam za najpiękniejszą wyspę z tych, które udało mi się zwiedzić.


KRAJE:

WIDEO