Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

POLSKA / SZPIGLASOWA PRZEŁĘCZ

5 października 2018, piękna jesienna pogoda zachęciła do krótkiego wypadu w Tatry. Tym razem kolejne zdobycie Przełęczy Szpiglasowej od strony Morskiego Oka. Droga mimo śniegu nie należała do trudnych jednak wyruszyłem trochę zbyt późno. Do przełęczy dotarłem znacznie po 17. Powrót okazał się dość dramatyczny, z powodu zapadającego zmroku przyśpieszałem tempo. Kamienie uprzednio mokre teraz pokryły się cienką warstwą lodu, po kilku fikołkach nabrałem respektu i zwolniłem tempo, zostałem więc na szlaku w ciemnościach i niestety bez latarki. Dalsze zejście zapewniam nie było łatwe na szczęście nie skończyło się źle. Przestrzegam jednak wszystkich, że w październiku przy oblodzonym szlaku są małe szanse na zejście przed nocą do schroniska Morskie Oko. Na koniec koloryty Bukowiny Tatrzańskiej.


GRECJA / WYSPA KARPATHOS

Piękna, grecka wyspa, inna niż pozostałe, nie poddała się jeszcze komercji i tłumom turystów. Karpatos w znacznej mierze zachowała swoja tożsamość. Nie znajdziemy tutaj setek sklepików z tandetnymi pamiątkami za to nie brak wspaniałych krajobrazów. Strome góry z wierzchołkami sięgającymi chmur opadają klifami do błękitnych plaż pokrytych białymi kamykami lub pisakiem. Nie brakuje tu tawern z regionalnymi potrawami, których próżno szukać na innych wyspach. Nawet sztandarowa grecka sałatka serwowana jest tu według szkoły karpatoskiej. Wynajętym autkiem w 2 tygodnie zwiedziłem całą wyspę. Podziwiałem górskie wioski, pokonywałem kręte kamieniste bezdroża, zaglądałem w podwórka, do monastyrów, pokonywałem górskie szlaki wędrowne no i oczywiście kilka chwil pozostało na plaże u podnóża wysokich klifów.


POLSKA / GDAŃS - SOPOT

Piękny, stary Gdańsk. Odwiedzam to miasto każdego roku i zawsze  odkrywam w nim coś nowego. Pewnie jest to jedno z najbardziej obfotografowanych miejsc w Polsce ale mimo takiej wiedzy nie mogłem się oprzeć...


GRECJA / KORYNT - BRAMA PELOPONEZU

PELOPONEZ, grecki klimat nie sprzyja bujnej roślinności, suchość klimatu powoduje, iż letni krajobraz sprawia włażenie spalonej słońcem pustyni. Jednak na przełomie czerwca i lipca coś jeszcze kwitnie i zieleń nieśmiało zajmuje znaczne przestrzenie nawet w okolicach plaż. Dwutygodniowa wyprawa na objazd greckiego Peloponezu, była zbyt krótka by można było dotrzeć wszędzie. Moim zdaniem najciekawsze jest południe półwyspu z charakterystycznymi, kamiennymi domami w kształcie wież. Niewielu tu turystów gdyż brakuje piaszczystych plaż, zaś nieliczne pokryte są kamykami przypominającymi białą fasole. Brak turystów i niewielkie zaludnienie ma jednak swoje dobre strony, woda tu niespotykanie czysta. Południe półwyspu, piękny i zaciszny cypel i Harbour (port) Gerakas – prawdziwa sielanka. Położony na północy Korynt jest bramą półwyspu peloponeskiego, który po wykopaniu Kanału Korynckiego stał się właściwie wyspą. Samo miasto nie budzi wielkich emocji jednak wycięty w kolorowej skale kanał robi wrażenie.


/ TRANSYLWANIA

Ostatnie dni maja, tygodniowa wyprawa w rumuńskie Karpaty, po drodze jedna z najpiękniejszych dróg Europy wiedzie przez przełęcz Transfogaraską. Droga w najwyższym punkcie sięga 2034 m n.p.m. widoki niesamowite, liczne serpentyny a w niższej części piękne jezioro Vidraru z zaporą wysokości 160 m. Drogę na polecenie Nicolae Ceausescu w latach 1970 – 1974 budowało wojsko. W okresie od października do końca maja droga jest niestety zamknięta. Powodem są bardzo silne wiatry oraz śnieg i lawiny. Gdy przyjechałem droga była jeszcze zamknięta ale od strony południowej udało się autem i pieszo dotrzeć do najciekawszych miejsc, które prezentuję na zdjęciach. Dalej miasteczko Bran z zamkiem Drakuli? Podobna był tu ale niedługo. Czy według legend spijał tu krew? Wątpliwe… Budowę zamku zapoczątkowali w XIII w. Krzyżacy, była do drewniana forteca strzegąca traktu między Wołoszczyzna a Trans Silvanią. Po jej zniszczeniu król Ludwik Węgierski zapoczątkował budowę kamiennego zamku. Budowla nie kojarzy się z mroczna twierdzą. Wnętrza tworzą skomplikowany labirynt rozrzuconych pomieszczeń na wielu poziomach połączonych schodkami. Łatwo tu się pogubić. Całość tworzy harmonijną strukturę ładnie wkomponowana w górzysty krajobraz. Na zdjęciach widać jeszcze Bukareszt i okoliczne miasteczka.


KRAJE:

WIDEO