Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

KAMBODŻA

KAMBODŻA / SIEM REAP - BANTEAY SAMRE

Wyprawa  z  lutego 2011 roku

Kambodżańska świątynia Angkor Vat jest właściwie zbiorem wielu kwartałów budowli. Każdy z królów lub znaczniejszych dostojników budował własną „dzielnicę” ku chwale bogom ale też i własnej. Tak powstała ta, która najbardziej urzekła mnie swym kameralnym klimatem i wielkim kunsztem wykonania. Świątynia poświęcona Hindu i Siwie. BANTEAY SAMRE zbudowana w XII wieku nosi potoczna nazwę CYTADELA KOBIET położona jest około 30 km. od miasta Siem Reap. Budowla zdecydowanie różni się od Angkor Vat czy Bayon. Świątynia nie jest wielka, lecz cechują ją wyjątkowo misterne rzeźby, reliefy i płaskorzeźby wykute w czerwonym piaskowcu. Tysiące drobnych ornamentów w zadziwiający sposób zachowały się do dziś w doskonałym stanie. Budowla jest wiecznym dokumentem wspaniałej khmerskiej kultury. Jest to miejsce, którego nie można pominąć przy zwiedzaniu zabytków tego rejonu. W latach 70-tych Czerwoni Khmerzy wykorzystywali świątynię dla potrzeb kompleksu karnego, był to ciemny i mam nadzieje bezpowrotny okres w dziejach tego kraju.


KAMBODŻA / ANGKOR VAT

Kambodża, wyprawa z lutego 2011 roku. 

Cofnijmy się nieco w czasie. XII wiek naszej ery, król Dżajawarman VII buduje stolicę państwa Kmerów. Wspaniałe miasto obrazujące hinduistyczne wszechświat gdzie wieże i fosy symbolizowały góry i oceany a świątynie siedziby bogów. Miasto zamieszkiwało około miliona ludzi. XV wiek, Angkor zostaje podbity przez Syjam, król wycofuje się na południe kraju i buduje nową stolice Phnom Penh. Opuszczone miasto zarasta potężny, równikowy las, który powoli ale skutecznie dokonuje dzieła zniszczenia. Z korytarzy i skrajów budowli wyrastają potężne drzewa kapokowe, tekowe i inne, których macki wpijają się w szczeliny miażdżąc mury budowli. Proces niszczenia trwał do końca XIX wieku obecnie budowle są zabezpieczane, tylko niewielką część pozostawiono by zobrazować stan zastany.
Ta fotorelacja obrazuje tylko ingerencję przyrody w dzieło człowieka. Obrazuje fakt, że natura jest silniejsza ponad wszystko i zawsze potrafi  przywrócić stan pierwotny świata.


KRAJE:

WIDEO