Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

NORWEGIA

NORWEGIA / LYSEFJORD 2011

Jeden z piękniejszych, norweskich  fjordów. Nie jest najdłuższy ale jego strome i wysokie brzegi przesądzają o uroku i atrakcyjności. Niewątpliwą atrakcja jest Prelkestolen - wysoka skała przypominająca ambonę zawieszoną wysoko nad przepastnym fjordem. Druga atrakcja to Kjerag - ogromny głaz wbity pomiędzy skalne góry, tam niestety nie dotarłem z powodu silnej mgły ale nic straconego. Z pewnością dotrę tam następnym razem.


NORWEGIA / Archipelag Lofotów

Archipelag skał z tysiącem zatok, półwyspów, górskich jezior i wysp połączonych garbatymi mostami. Krótkie lato zieleni tu każdy skrawek lądu. Rene, najpiękniejsze miasteczko archipelagu, wioska o najkrótszej nazwie "A" z licznymi domkami rorbu zawieszonymi nad wodą, piękne piaszczyste plaże - szkoda, ze tak zimne, wspaniałe góry skąd  bajeczne widoki na otaczające doliny i morze. Polecam to miejsce nie tylko wędkarzom. Piękna przyroda w słońcu krótkiego lata dostarcza wrażeń, które pozostają na długo. Warto tu powrócić.


NORWEGIA / ATLANTIC ROAD

Droga Atlantycka,  piękny  odcinek  drogi biegnącej wzdłuż szkierowego wybrzeża Norwegii nieopodal Kristiansund. Postrzępiony skalisty brzeg wchodzi daleko w ocean Atlantycki tworząc tysiące małych i większych wysepek. Wiele  niskich,  wyższych  mostów i grobli  łączących  zamieszkałe  skrawki lądu  tworzy niesamowity krajobraz. Droga  kończy  się  w  Kristiansund  długim, podmorskim tunelem. 


NORWEGIA / GEIRANGER

Geiranger Fjord  jeden z najpiękniejszych fjordów Norwegii, wpisany na listę UNESCO.  Niewątpliwie należy do najbardziej zielonych i chętnie odwiedzanych. Na końcu fjordu miasto o tej samej nazwie - Geiranger. W okolicy wielki wodospad "Siedem Sióstr"  oraz  wyniosły szczyt  Dalnisbba  skąd  wspaniałe  widoki  na rozległą okolicę.  


zbigniew 2017-04-24 Płynąc promem w drodze powrotnej na Floro kapitan oznajmił, że muszą zmienić kurs i popłynąć po jeden samochód. Wydłuży To rejs do Floro o jakieś dwadzieścia minut. U nas to byłoby niemożliwe.

NORWEGIA / ALESUND

ALESUND niewielkie (40 tys. mieszk.) ale jak na standardy norweskie znaczne miasto w regionie Romsdal  stanowi  bramę  do Storfjordem a dalej do Gerangerfjord. Tedy  przepływają wielkie wycieczkowce, które swym ogromem przytłaczają zabudowę  miejska.
W 1904 drewniane miasto doszczętnie spłonęło, odbudowę  z utrzymaniem architektury secesyjnej rozpoczęto w już w następnym roku  dziś  miasto  przechodzi swój kolejny rozkwit
Spokojna  i  uporządkowana zabudowa, piękne otoczenie, szkierowe wybrzeże Atlantyku, piękne oceanarium. Miejsce,  które  polecam  na  2-dniowy pobyt.      


KRAJE:

WIDEO