Zamknij
Imię:

Komentarz:


Wpisz tekst z obrazka:

NORWEGIA

NORWEGIA / OSLO

Największy tego typu park na świecie. Norweski rzeźbiarz  Gustaw Vigeland  stworzył 212 kamiennych i brązowych rzeźb obrazujących piękno ciała ludzkiego.  Idea budowy parku powstała w roku 1907 a  prace zakończono już po śmierci artysty w roku 1943.


NORWEGIA / HOLLESLI

HOLLESLI to maleńka miejscowość nieopodal Valldal, położona w północno-zachodniej części Lysefjordu. Tutaj miałem bazę wypadową do zwiedzania najbliższej i dalszej okolicy. O każdej porze dnia i z każdą zmianą pogody ten piękny zakątek wydawał się innym miejscem.


NORWEGIA / LYSEFJORD - KJERAG

NORWEGIA 2016. Droga na Kjerag - masyw górski około 1000 m. pionowej ściany nad fjordem. Stąd właśnie skaczą "ludzie ptaki" chwila lotu w specjalnym ubraniu przypominającym nieco nietoperza, i lądowanie ze spadochronem na małym skrawku ziemi tuż nad wodami fjordu.  Obfotografowany głaz zakleszczony miedzy skałami jest jedna z atrakcji tego miejsca. Jednak największe wrażenie robi widok na Lysefjord widziany z tej wysokości. 


NORWEGIA / LYSEFJORD - FOSSMARK

NORWEGIA - 2106. Okolice  Fossmark,  południowe wybrzeże Lysefjordu. Droga prowadziła tuż nad wodą. O poranku krajobraz zasnuty mglą, która zaplatała się w wysokich skałach. Około południa słońce rozświetliło krajobraz  ukazując  wielkie kolorowe przestrzenie. Fjordy a szczególnie Lysefjord i Geirangerfjord swym pięknem potrafią zachwycić w każdą pogodę.      


NORWEGIA / BERGEN

BERGEN  piękne miasto portowe założone w XI w.  Tuż obok portu drewniane stare miasto z drewnianymi chodnikami. Wąskie uliczki biegnące do portu niewiele zmieniły się w okresie wielu wieków.  Piękny  zespół drewnianej zabudowy Bryggen z  domami o wąskich fasadach zwrócone ku wodzie. Tuż przy porcie  Targ Rybny pod gołym niebem (Fisketorget), gdzie można kupić świeże ryby z okolicznych połowów, zjeść rybne przetwory i kanapki z krewetkami czy też łososiem. 


KRAJE:

WIDEO